شما اینجا هستید: صفحه اصلیبازرسی فنیدوره بازرسی سندبلاست و رنگانواع-عایقهای-حرارتی-،مزایا-و-معایب-آنها

انواع عایقهای حرارتی ،مزایا و معایب آنها

*مقدمه:

 

در دنیای امروز با توجه به افزایش روز به روز جمعیت جهان و کمبود سوخت های فسیلی صرفه جویی در مصرف انرژی بسیار مهم و مورد توجه می باشد،چرا که این سوختها به سادگی و در کوتاه مدت تجدید ناپذیرند.یکی از راههای مهم در جهت صرفه جویی در مصرف انرژی جلوگیری از اتلاف انرژی حرارتی در ساختمانها است که این امر به وسیله موادی به نام عایق حرارتی امکان پذیر می باشد.

عایقکاری قسمتهای مختلف ساختمان مانند سقف ، کف و دیوارها همچنین عایق کاری لوله ها و سطوح داغ باعث افزایش بازدهی انرژی میگردد.

*عایق حرارتی:

از طریق افزایش کارایی انرژی ، امکان افزايش اندازه ی ظرفیت و تجهیزات حرارتی ، برودتی و تهویه مطبوع میسر بوده و همینطور با عایق کاری مي توان دمای فرایندها را بهتر کنترل کرد. با عایق کاری در ساختمان می توان در انرژی گرمایی و سرمایی 45 تا 55 درصد صرفه جویی نمود.تمام مصالح ساختمانی مقداری از گرما را با بیرون انتقال می دهند و برخی مواد مثل فلز ، شیشه هوای گرما را بسیار راحت عبور می دهند.اما موادی مثل پشم ، خزه حیوانات ، پارچه های ضخیم و هوای ساکن در قبال جریان هوا بسیار مقاوم هستند و به عنوان عایق استفاده می شوند

*اصول بنیادی:

1 - همرفت یا جابجایی : فرایندی است که طی آن حرارت از جسم داغ به گاز یا مایعی که در حرکت ، تماس با جسم می باشد انتقال می یابد.

2 تابش : انتشار حرارت از جسم داغ بدون آنکه در تماس با سیال یا جسم جامد باشد. مثل پرتوهای خورشید یا گرمای حاصل از آتش در یک فضای باز.

 

3 هدایت حرارتی : میزان عبور انرژی حرارتی در مواد همگن و به ازای یک واحد ضخامت می باشد که با علامت K   نشان داده می شود . موادی که هدایت حرارت کمی دارند ، عایق های خوبی هستند.w/mc

 

4 گرما رسانایی : میزان عبور انرژی حرارتی از مواد همگن بدون در نظر گرفتن واحد ضخامت (مجموعه ای از مواد ) می باشد که آن را با C  نشان می دهند.w/mc

 

5 انتشار حرارتی : میزان انتشار حرارت توسط ماده یا مجموعه ای از مواد شامل لایه هوای مرزی می باشد که آن را با U  نشان میدهند.w/mk

 

6 مقاومت حرارتی : نشان دهنده میزان نسبی عایق بودن یا مقاومت در برابر جریان حرارتی مواد است. هر چقدر که میزان مقاومت حرارتی R  بیشتر باشد نوع عایق بهتر است.

 

میزانR برابربا معکوسUو C وKاست

 

انتخاب نوع عایق حرارتی به دمای مورد نظر کاربرد آن ، ایمنی و شرایط محیطی وقیمت آن بستگی دارد. .ضخامت عایق حرارتی باید دقیقا بر اساس ضخامت بهینه اقتصادی محاسبه شود تا هم به حد مطلوب از اتلاف انرژی جلوگیری شود و هم به میزان مورد نیاز از مواد عایق استفاده شده باشد .

 

*خصوصیات مهمی که باید در انتخاب مواد عایق مد نظر قرار گیرد:

 

مقاومت حرارتی ، قابلیت احتراق ، سمیت ، چروک خوردگی ، مقاومت در برابر اشعه ماورای بنفش ، مقاومت در برابر قارچ و میکروب ، خاصیت شیمیایی خنثی (برای اینکه به فلزات اطراف خود آسیب وارد نکند)، ضریب انقباض و انبساط ، مقاومت فشاری ،خاصیت مویینگی و چگالی.

عایقها به صورت صفحه ای ، تخته ای ،آجری ، ،ورقه ای و نواری به بازار عرضه میگردد.

جلوگیری از انتقال گرما با استفاده دو عایق حجیم و انعکاسی صورت می گیرد.

 

*عایق  حجیم :

عایق حجیم متشکل از میلیون ها بسته ریز هوای ساکن یا گاز های دیگر است که درون ساختار محبوس شده اند ، این بسته های هوا در مقابل جریان گرما مقاوم هستند . عایق حجیم انتقال گرماي تابشی ، هدایتی و رسانایی را کاهش می دهد.                                                                                                             

 

*عایق انعکاسی 

 

عایق انعکاسی با کاهش انتقال گرمای تابشی از عرض یک فضای بسته مثلا آجرها و صفحه عایق در دیوار آجری روکش عایق دار عمل می نماید. ورق انعکاسی در دیوارها یا زیر سقف باعث انعکاس پرتو گرمایی از داخل ساختمان به بیرون در هنگام تابستان می شود .این عایق انعکاسی باید تمیز و عاری از گرد و غبار باشد تا بهترین عملکرد را داشته باشد.

 

محصولات عایق و کاربردهای ممکن آنها

 

* پشم شیشه يافايبر گلاس(پشم معدني) :

 

            از شیشه ذوب شده تابیده شده به فیبرنرم مات قابل انعطاف ساخته می شود و عموما به صورت بسته های DIY با مقادیر R  بر چسب شده روی آن به فروش می رسد. به راحتی بریده و نصب می شود، خاصیت خنثی دارد ، نباید فشرده و یا مرطوب شود.انتها و لبه ها  همگی به همدیگر محکم بسته می شوند.به صورت پتو یا صفحه ای در دسترس است.مدلهای پتویی بسیار نازکتر و متراکم تر از نوع صفحه ای می باشد.

 

در سقفهای مسطح اتصالات بام ها ، بصورت نواری یا سقفهای شنی، دیوارهای قالبی و کف های چوبی کاربرد دارد.

 

*پشم سنگ يا کانی(پشم معدني):

 

سنگ آتشفشانی ذوب شده در دمای بالا و تابیده به فیبرهای نرم مات سازنده پشم کانی می باشند که از پشم شیشه متراکم تر می باشند پس مقدار R  در هر واحد ضخامت بالاتری دارند ، ویژگیهای جذب صوت خوبی دارند، اما دیگر خصوصیات آن مشابه پشم شیشه است.معمولا گرانتر از پشم شیشه است و به صورت صفحه ای یا پتو در دسترس است.از معایب این عایق این است که به خاطر حساسیت زایی برای پوست و دستگاه تنفسی باید طی نصب از پوشش محافظتی مثل دستکش و ماسک صورت استفاده شود.

 

در سقفهای مسطح اتصالات بام ها ، سقفهای نواری یا سقفهای شنی، دیوارهای قالبی و کف های چوبی کاربرد دارد.

*پشم شیشه ، پشم کانی متصل به فویل:

 

ویژگیهای مشابهی برای یک فویل جهت افزایش معیار عایق کاری (در تابستان)و مقاومت در برابر رطوبت مقرر شده است.مقدار R  بستگی به روش نصب دارد.

 

در سقفهای مسطح اتصالات بام ها ، سقفهای نواری یا سقفهای شنی کاربرد دارد.

 

*پشم طبیعی:

 

این پشم به طور طبیعی از پشم تازه شسته شده به دست می آید که طی فرایند پاک کردن از عامل ضد پوسیدگی و ضد موریانه استفاده می شود.کثیفی یا روغن می تواند قابلیت اشتعال آن را افزایش دهد.گاهی اوقات فیبرهای سنتزی (مثل پلی استر)اضافه می شوند تا نشست و فشردگی آن را کاهش دهند.علامت پشم LOGO  نشان می دهد که این عایق از پشم خالص تهیه شده است.بیشتر پتوها و عایقهای ساخته شده از پلی استر ، پشم هستند که از فشردگی و نشست عایق جلو گیری نمایند.چون انواع مختلف پشم مقادیر متفاوت R  را برای یک ضخامت یکسان نشان می دهند تهیه کننده باید مقدار R را بررسی و تایید کند .

 

در سقفهای مسطح اتصالات بام ها ، سقفهای نواری یا سقفهای شنی، دیوارهای قالبی و کف های چوبی کاربرد دارد.

 

*پلی استر:

 

از رشته های پلی استر پیچیده به یک صفحه مات ساخته می شود.ویژگیهای فیزیکی آن با پشم شیشه و پشم کانی مشابه است.وهیچ خطری برای سلامتی وجسم فرد ندارد.سوخته نمی شود اما اگر درمعرض شعله مستقیم واقع شود ذوب می گردد.تمام لبه ها به دقت بسته می شوند.

 

در سقفهای مسطح اتصالات بام ها ، سقفهای نواری یا سقفهای شنی، دیوارهای قالبی و کف های چوبی کاربرد دارد.

 

 

*پلی استرین خارجی (استیروفوم):

 

صفحات سخت یک سلول بسته پلی استرین هوا را محبوس می کند و آب را خارج می نماید.مقدار R  بالا در هر واحد ضخامت را داراست.وقتی فضا محدود باشد بسیار متناسب است،به راحتی بریده و نصب می شود و فقط بین مواد غیر قابل اشتعال مثل آجر ، آلومینیوم و پلاستر بورد کار گذاشته می شود، قابل تعویض است ،عموما برای لبه قالب و عایق کاری دیوارهای آجری سوراخدار به کار می رود.مقاومت ساختمانی بالاتر ومقاومت رطوبتی بیشتر از پلی استرین انبساطی دارد.معمولا گرانتر از انواع دیگر عایق حجیم است.

 

در سقفهای نواری یا سقفهای شنی، دیوارهای قالبی ، کف های چوبی،قالب بتن معلق،دیوار کاملا سنگ کاری شده کاربرد دارد.

 

*پلی استرین انبساطی(EPS):

 

صفحات نیمه سخت با مهره های سفید پلی استرین مشاهده می شود،قابلیت جذب آب بالا دارد.قابل اشتعال است و فقط بین مواد مقاوم به آتش کار گذاشته می شود ،به راحتی بریده و نصب می شود.صورت صفحات روکش دار در دسترس است.اگر به عنوان صفحاتی بدون روکش فویل  باشند در این صورت مقاومت فشاری آن کمتر بوده و ضد آب نیست.

 

در سقفهای نواری یا سقفهای شنی، دیوارهای قالبی ، کف های چوبی،قالب بتن معلق،دیوار کاملا سنگ کاری شده کاربرد دارد.

 

*پلی استرین انبساطی متصل به فویل:

 

صفحات پلی استرین انبساطی بین فویل انعکاسی کار گذاشته می شوند.خصوصیات آن شبیه مورد بالایی است اما مقادیر R بالاتر به واسطه اضافه کردن دو سطح انعکاسی و مقاومت بالاتر نسبت به آب حاصل شده است.

 

در سقفهای نواری یا سقفهای شنی، دیوارهای قالبی کاربرد دارد.

 

*فیبر سلولوزی:

 

از کاغذ باطله خرد شده در یک کرک نرم بدست می آید.ضد آتش به آن اضافه شده است.عموما درون بام توسط یک مقاطعه کار پمپ می شود.خرید آن مشکل است چون باید از یک دستی ضخامت وتراکم آن در صورت نصب دستی اطمینان حاصل کرد.این محصول باید مطابق AS2462 ساخته و هر لایه به صورت ثابت نصب شود.باید خشک نگهداشته شود و فشرده نشود،قراردادن ضخامت 20 میلی متر در 100 ضخامت باعث کاهش عملکرد می شود.

 

در سقفهای مسطح اتصالات بام ها ، سقفهای نواری یا سقفهای شنی کاربرد دارد.

 

*پشم کانی دانه ای شده:

 

خصوصیات آن مثل صفحات پشم کانی است.اما ماده آن شل است و یک توده پیش ساخته نمی باشد،با دافع آب بکار می رود ، باید به روشی ثابت نصب گردد.اگر با عامل دفع آب همراه باشد برای پرکردن حفره های آجر و روکشهای دیوارهای آجری به کار می رود.

 

در سقفهای مسطح اتصالات بام ها ، سقفهای نواری یا سقفهای شنی، دیوارهای قالبی و دیوارهای کاملا سنگ کاری شده کاربرد دارد.

*فویل انعکاسی:

 

فویل آلومینیومی ورقه ای شده با فیبر مقاوم شیشه ای ساخته می شوند.به صورت طاقه تهیه می شود و یک طرف آن غالبا با رنگ ضد روشنایی رنگ می شود.خودش دارای مقدار R  قابل توجهی نیست و نیازمند یک فضای هوایی حداقل 25 میلیمتری میان فویل و سطح جامد است، تا کیفیت نصب کامل حاصل گردد.شکافهای درون فویل نحوه عملکرد را کاهش می دهد روکش مناسب در مقابل عبور رطوبت بسیار مفید است.سطح انعکاسی باید تمیز و عاری از غبار باشد چون غبار مقدار R را کاهش میدهد.

 

در سقفهای مسطح اتصالات بام ها ، سقفهای نواری یا سقفهای شنی، دیوارهای قالبی و کف های چوبی کاربرد دارد.

*فویل ورقه ای اتصالی:

 

فویل ورقه ای قابل انبساط است، برای شکافهای مختلف قابل تغییر است دیگر ویژگی آن با فایل ورقه ای طاقه ای یکی است.

 

در دیوارهای قالبی و کف های چوبی کاربرد دارد.

 

*اتصالات فویل چند سلولی:

 

صفحات پیش ساخته حاصل از لایه های فویلی ورقه ای با یک بخش نوار های انعکاسی یک سلول ساختمانی را می سازند که هوای حفره ها را محبوس می نماید.شکافهای عملکرد را بسیار پایین می آورند اتصالات دوتایی یا سه تایی (دو یا سه لایه سلولی)ممکن است برای دستیابی به سطوح عایق در زمستان لازم باشند و غبار مقدار R را کاهش می دهد.

 

سقفهای نواری یا سقفهای شنی، دیوارهای قالبی و کف های چوبی کاربرد دارد.

*بتن هوا دار:

 

بلوکهای بتنی سبک وزن یا صفحاتی هستند که هوای بسته های عایق را محبوس می کنند.بلوک های دیوارهای سنگ کاری شده محکمی را به وجود می آورند و عایق در یک قسمت نصب می شود،ویژگی های عایق صوتی و حرارتی دارند و غیر قابل اشتعال هستند و به راحتی جابه جا می شوند.

 

در دیوارهای قالبی و دیوارهای کاملا سنگ کاری شده کاربرد دارد.

*پلی استرین انبساط یافته:

 

شکل های تو خالی با بتن پر می شوند.بلوک های تو خالی EPS و صفحات یک چهار چوب محکمی می سازند که با بتن پر می شوند و یا با پاشیدن اندود بتن خارجی محکم می شوند.

 

دردیوارهای کاملا سنگ کاری شده کاربرد دارد.

*عایق صفحات:

 

حوزه محصولات ساختمانی مشارکت کننده در داخل یا بیرون عبارتند از:ونیل ، سیمان یا مصالح فلزی که روی قسمت خارجی یا پلی استرین انبساطی اندود می شوند.استفاده از پیش عایق صفحات داخلی روی بام ها یا دیوارها و یا به عنوان تعویض عایق برای ساخت بتنی آجری قراردادی بسیار مهم است.برخی سازندگان از فوم پلی اورتان یا پشم کانی در مکان پلی استرین استفاده می کنند،خصوصیات آن بسته به محصول متفاوت است.

 

در سقفهای مسطح اتصالات بام ها ، سقفهای نواری یا سقفهای شنی، دیوارهای قالبی و دیوارهای کاملا سنگ کاری شده  کاربرد دارد.

*پوشش ضد هوای خانه:

 

صفحات سازنده فیبرهای اتیلن توسط گرما و فشار به هم متصل می شوند و طی ساخت پوشش ضد هوا برای ساختمان و دیوارهای بام اضافه می شوند.با محبوس کردن یک لایه هواي ساکن مقدار R را می توان تا بیش از هشت دهم بالا برد.

 

در سقفهای مسطح اتصالات بام ها ، سقفهای نواری یا سقفهای شنی، دیوارهای قالبی و کف های چوبی کاربرد دارد

*شیشه چند لایه:

 

با اینکه عایقهای حرارتی ذکر شده که در دیوارها ،سقف یا کف ساختمان بکار می روند نقش به سزایی در صرفه جویی انرژی دارند، اما همواره قسمت اعظمی از انرژی در ساختمانها از طریق شیشه ها به هدر میرود که با استفاده از شیشه های دو جداره یا چند لایه می توان از این امر تا حد قابل توجهی جلو گیری نمود.

 

لایه های مختلف با مکانیسم مخصوص خواص زیر را به شیشه می د هند.

 

-کاهش درصد اتلاف حرارت تا 31 % به واسطه خاصیت low-e -

 

-کاهش درصد ورود حرارت خورشید تا 77 % به واسطه لایه Metallized , Sputtered -

 

- جلوگیری از ورود اشعه فرابنفش تا 99 %به واسطه لایه حاوی گونه های شیمیایی UV Absorbers

 

 شده و مکانیسم های ویژه چسبیدن .

 

و....

 

اجرای فن آوری فوق بر تمامی شیشه های رایج در کشور ممکن می باشد . برای نصب آنها نیازی به

 

خروج شیشه قاب نبوده و با ایجاد کمترین تغییرات در محیط کار همراه است .

 

درمورد پوشش ها معمولا 19 مشخصه اندازه گیری می شود که تمام خواص حرارتی نوری را شامل میشود. یکی ازمهمترین مشخصه های این پوششها ضریب انتقال حرارت آنها می باشد که در انواع کم گسیل low-e می تواند تا 31 % از اتلاف حرارت در زمستان جلوگیری کند.

 

1 آستر :پلی استر، هنگام فرآیند جدا می شود.دارای پوشش سیلیکون می باشد.سیلیکون به علت خاصیت نچسب بودن به آستر کمک می کند که قبل از شروع فرآیند ، جدا سازی به راحتی صورت گیرد.

 

2 لایه چسب:چسب های حاوی جاذب اشعه فرابنفش، این چسبها در انواع مختلفی موجود است و با مکانیزمهای متنوع به شیشه می چسبند.

 

3 لایه رنگی:پلی استر همیشه حاوی جاذب اشعه فرابنفش می باشد این لایه به کمک لایه چسب تا 99 % از ورود اشعه فرابنفش جلوگیری می کند.

 

4 لایه فلز پوش:این لایه پلیمری با روشهای مختلف فلز پوش می گردد .فلزات سنگین مانند : وانادیوم ،طلایا آلیاژ نیکل و کروم بکار رفته در این لایه این قابلیت را دارند که با حفظ شفافیت اشعه حرارت زای خورشید  (مادون قرمز)را دفع کنند.

 

5 لایه شفاف: این لایه از جنس پلی مر پلی استر تقویت شده می باشد و خواص فیزیکی مکانیکی محصول مانند استحکام کششی را بهبود می بخشد.

 

6 پوشش ضد خش (s/r): لایه سطحی محصول از جنس اکریلیک است.در مقابل مواد و لوازم پاک کننده رایج ضد خش می باشد. (مقاله طالبی)

*نانو عایقها:

 

 محققان هم اکنون راههایی یا فته اند تا با استفاده از نانو ساختارها خواص حرارتی مواد را کنترل نمایند و با ساخت نانو ورقه هایی از مواد غیر مشابه رسانش گرمایی را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.چرا که گرما نمی تواند در فصل مشترک مواد به خوبی منتقل شود.

 

Nansulate نام عایقی بر پایه فن آوری نانو تکنولوژی است دارای پوششی از  hydro-nm-oxide  که nm از محصولات تکنولوژی نانو می باشد.این ماده در برابر زنگ زدگی مقاومت بسیار بالایی داشته و بهترین ماده عایق روی زمین شناخته شده است.تنها مشکل این عایق قیمت آن در بازار رقابت با انواع دیگر عایق ها است.این عایق را می توان به راحتی با برس ،غاطک و اسپری بر روی دیوار پاشید.این ماده شامل عایقی است که 39 برابر بیش از پشم شیشه و 8 برابر بیشتر از پلی یورتان خاصیت عایق کنندگی دارد.

 

این محصول قابلیت مخلوط شدن با رنگ های دلخواه شما رو دارد.این محصول خواص و ارزش خود را در برابر رطوبت از دست نمی دهد.انواع محصولات nansulate برای کاربردهای صنعتی عایقکاری حرارتی یا مقابله با زنگ زدگی در لوله ها ،مخازن،دریچه های هوا،دیگ های بخار یا پالایشگاه ها،کشتیها،کامیونها،کانتینرها،مصارف صنعتی،تجاری ومسکونی به کار می رود.نوع باز تابی این عایق برای لایه های بیرونی بام و دیوار در ساختمانها با آب و هوای گرم طراحی گردیده و موجب کاهش زیاد می گردد،چرا که ترکیبات نانوی موجود در این عایق دارای پوشش بازتابی (انعکاسی)قوی می باشد.از این عایق در مناطق سرد نباید استفاده کرد چرا که در زمستان دمارا کاهش می دهدو از ورود خورشید به داخل جلوگیری می کند.این عایق نباید پوشش رنگ دیگری داشته باشد چرا که خاصیت بازتابی اش را از دست می دهد.(مقاله مهاجری)

*استانداردهاي مناسب براي نصب:

 

1 عايق حجيم بايد با استاندارد  as3999 نصب گردد.

 

2 عايق فويل انعكاسي بايد با استاندارد as1904 نصب گردد.

 

3 سيم برق در عايق كاري با استاندارد as3000 نصب گردد.

*اصول نصب:

 

1 جلوگيري از شكافها در عايق

 

2 عدم فشردن عايق حجيم

 

3 حذف پلهاي گرمايشي

 

4 تميزي اسباب و لوازم اطراف عايق

 

5 محافظت عايق از تماس با رطوبت

 

6 ايجاد حصار بخار ورطوبت جهت جلوگيري از انقباض

 

7 حذف پل هاي گرمايي

*سیستم خاص عایق کاری حرارتی از خارج

*نمونه سیستم نمای خشک

*سیستم اندود تربر روی دیوار آجری یکپارچه

*نتیجه گیری:

 

طراحی مناسب گرمایشی ،تهویه،سیستمهای خنک کننده و سایر مصارف صنعتی نیازمند شناخت عایقهای گرمایی و رفتار گرمایی ساختمان می باشند.که در صورت انتخاب و نصب مناسب ،جریان انرژی گرمایی به داخل یا خارج از ساختمان را کند می کنند.لذا شناخت و آشنایی با انواع جدید عایقهای حرارتی که اخیرا متداول شده نه تنها راهکارهایی نوین در جهت صرفه جویی در مصرف سوخت را ارایه می نماید ،بلکه با بررسی مشخصات زیست محیطی آنها،توجه به این فاکتور مهم نه تنها در خود عایقها بلکه در سیستم عایقکاری ساختمان نیز امری مهم تلقی می شود.

 

 

logo-samandehi